Zakupy książek ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

            W ramach zakupów w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa udało się nam zakupić 271 książek i 20 audiobooków.

   

 

Wśród nich znalazło się wiele nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży, a także książki dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Przykłady audiobooków: "Pan Tadeusz", "Najciekawsze mity greckie", "Latająca klasa", "Z przysłowiami za pan brat", "Pięciopsiaczki", "Charlie i fabryka czekolady", "Tajemniczy ogród", "Doktor Dolittle i jego zwierzęta", "Dynastia Miziołków", "Dzieci z Bullerbyn", "365 bajek na dobranoc", "Przyjaciele", "Bracia Lwie Serce".

Przykładowe tytuły książek dla dzieci: seria o przygodach "Mikołajka", wybrane tytuły z serii o przygodach "Neli", "Baśnie" Andersena, "Sklepik okamgnienie", "Cukierku ty łobuzie", Dzieci z Leszczynowej Górki", "Zakochałem się w Milenie", "Awantura o Basię", "Kiedy mały Findus się zgubił", "Koń na receptę", "Sposób na Elfa", "Asiunia", "Kapelusz pani Wrony", "Pamiętnik czarnego noska".

Przykładowe tytuły książek dla młodzieży i dorosłych: "Król", "Azyl", "13 powodów", "My z dzieci z dworca zoo", "Drużyna", "Zostań jeśli kochasz", "Gwiazd naszych wina", " Cudowny chłopak", "Pozłacana rybka", "Ja Ibra", "Kiedy odszedłeś", "Tatuażysta z Auschwitz", "Kłamczucha", "Na ratunek", "13 na karku", Zwiadowcy"

Tytuły i serie skierowane do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi:

 • seria "Opowiem Ci mamo" - książki obrazkowe
 • Helena Bross, "Klasa 1 b" - duża czcionka
 • opowiadania do nauki czytania - "Zaginiony kapelusz", "Lody o smaku przygody", "Polowanie na ciasteczkowego potwora".
 • Marta Galewska - Kustra, "Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci " - wiersze logopedyczne
 • seria "Czytam sobie" - duża czcionka, różny poziom trudności,
 • Paweł Pawlak, "Ignatek szuka przyjaciela" - książka poruszająca temat inności i przyjaźni,
 • Irena Landau, "Witaj córeczko!" - książka poruszajaca problem adopcji
 • Agnoroszka Bloska, "Za duży na bajki" - książka poruszajaca problem choroby dziecka, zawierająca baśnie terapeutyczne
 • Barbara Kosmowska, Marta Kramarz, "Pozłacana rybka" - książka poruszająca problem choroby brata i rozwodu rodziców,
 • Iga Zakrzewska - Morawek, "Świat według Żunia" - prezentuje świat widziany oczami dziecka niepełnosprawnego
 • Barbara Kosmowska, "Dziewczynka z parku" - książka poruszająca problem śmierci ojca i cukrzycy
 • Helena Kralijić, "Mam dyslekcję" - to historia nie tylko dla małych dyslektyków i ich rodziców, ale również dla pozostałych uczniów. Uczy wrażliwości i otwartości na innych.

 

 • Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel, "Ilustrowany inwentarz drzew", "Ilustrowany inwenatrz zwierząt", "Ilustrowany inwenatrz ptaków" - na każdej stronie znajduje się krótka charakterystyka poszczególnych gatunków i ich ilustracje
 • Piotr Socha, "Pszczoły" - piękne ilustracje i wiele ciekawostek na temat życia pszczół
 • "O rety! Przyroda" - sklada się z 42 życiem plansz rysunkowych. Pomysłowe rysunki objaśniają jak toczy sie życie naszej przyrody

Zapraszamy do odwiedzin biblioteki i zapoznania się z naszą ofertą!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Tak powstawała niepodległa Polska

            W bibliotece szkolnej można obejrzeć gazetkę pt: "Tak powstawała niepodległa".

            Ekspozycja składa się z 11 plansz. Przedstawiają one wysiłki Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz dorobek II Rzeczypospolitej, w tym: budowę polskiej tożsamości przed 1918 rokiem, odzyskanie niepodległości w 1918 r., mozaikę narodowościową i społeczną, która składała się na społeczeństwo II RP, budowę administracji i samorządności w pierwszych latach niepodległości, rozwój oświaty, międzywojenną kulturę, literaturę, radio i kino, rozwój i upowszechnienie sportu, tworzenie i rozwój polskiego wzornictwa, sukcesy polskiej architektury oraz najważniejsze inwestycje II RP.

            Zachęcamy również młodych czytelników do wypożyczenia książek "Maestro pokoju" o Ignacym Paderewskim Brygidy Grysiak i "Komendat wolnej Polski" o Józefie Piłsudskim Wojciecha Widłaka. Książki zostały zakupione ze środków pochodzących z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

  

 

100 lat praw wyborczych kobiet

28 listopada 1918 roku Polki otrzymały bierne i czynne prawo wyborcze. Stanowił o tym dekret wydany przez Józefa Piłsudskiego. Od tego momentu mogły wybierać władzę i kandydować. W pierwszym Sejmie RP znalazło się 8 posłanek: Gabriela Balicka - Iwanowska, Jadwiga Dziubańska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Anastazja Piasecka, Zofia Sokolnicka i Franciszka Wilczkowiakowa.

Mimo, że należały do różnych partii i pochodziły z różnych zaborów, często tworzyły nieformalne koalicje.W parlamencie zajęły się sprawami zaniedbywanymi przez mężczyzn - takimi jak: opieka społeczna, edukacja, prawa kobiet, dzieci i mniejszości narodowych.

 

40 rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

W tym roku mija 40 rocznica wyboru naszego rodaka Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Z tej okazji w bibliotece została przygotowana wystawa książek, zdjęć  z  różnych okresów pontyfikatu Jana Pawła II.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zgromadzanych materiałów pochodzących ze zbiorów naszej biblioteki szkolnej.

Więcej zdjęć na fb szkoły

 

Składamy serdecznie podziękowania dla wydawnictwa Czarna Owca za przekazany dar książkowy dla biblioteki szkolnej.

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Od 19 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto jest organizowane od 1999 roku przez: Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.

Celem akcji jest: promocja biblioteki szkolnej i jej działań, podkreślenie święta bibliotek szkolnych, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, wzrost poziomu czytelnictwa, przedstawienie oferty bibliotek i rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

W tym roku hasłem  święta jest: “Książka to przyszłość”.

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych proponujemy Wam udział w konkursie na Najlepszego Czytelnika Zespołu Szkół Nr 4. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników   nastapi na akademii z okazji zakończenia roku szkolnego. Na najlepszych czekają nagrody.

 

29 września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

            To święto skierowane jest głównie do dzieci. Dzień ten został ogłoszony w 2001 roku
z inicjatywy Polskiej Izby Ksiażki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki ksiażek dla dzieci i młodzieży.

Głośne czytanie:

 • sprzyja rozwojowi więzi między rodzicami, a dzieckiem
 • wspiera psychiczny rozwój dziecka
 • zaspakaja potrzeby emocjonalne dziecka
 • rozwija wyobraźnię
 • ćwiczy pamięć, koncentrację
 • ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole.

Zachęcamy rodziców do głośnego czytania swoim dzieciom i odwiedzin naszej biblioteki.

Wkrótce powinny sie w niej znaleźć książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju  Czytelnictwa.

 

 

 

Podziękowanie
Składamy serdecznie podziękowanie panu Florianowi Gałuszce i Wydawnictwu Helion za książki przekazane w darze  dla biblioteki Zespołu Szkół Nr 4. Ofiarowane publikacje wzbogaciły nasz księgozbiór, a nasi czytelnicy z pewnością znajdą wśród nich coś interesującego dla siebie.

 

 

 

 


Nasza szkoła złożyła za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Bielsku - Białej wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej.

Wniosek ten został złożony w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3 i zyskał dofinansowanie na kwotę 5 tys. złotych ( 4.000 złotych kwota dotacji + 1.000 złotych wkład własny organu prowadzącego ).


Planowane zakupy książek będą skonsultowane z uczniami, nauczycielami, rodzicami, z Miejską Biblioteką Publiczną w Czechowicach - Dziedzicach i Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Bielsku - Białej.

Obok zakupu książek zaplanowano szereg inicjatyw promujących czytelnictwo w szkole.

 Udostępnij